...... موضوعات و شبهات قرآني.......
 
در رابطه با موضوعات ،حکایتها،عبرتها و شبهات مربوط به قرآن درخدمت قرآن دوستانیم

بخشش گناهان پيامبر توسط خداوند!!!

[سوره الفتح (48): آيات 1 و2]

 «إِنَّا فَتَحْنا لَكَ فَتْحاً مُبِيناً (1)لِيَغْفِرَ لَكَ اللَّهُ ما تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِكَ وَ ما تَأَخَّرَ وَ يُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكَ وَ يَهْدِيَكَ صِراطاً مُسْتَقِيماً »

ترجمه:

 1-ما براى تو پيروزى آشكارى فراهم ساختيم!

2- غرض اين بود كه خداوند گناهان گذشته و آينده‏اى را كه به تو نسبت مى‏دادند ببخشد و نعمتش را بر تو تمام كند، و به راه راست هدايتت فرمايد.

سه سؤال مهم‏

1- با اينكه پيامبر به حكم مقام عصمت از هر گناهى پاك است منظور از اين جمله چيست؟

2- به فرض كه از اين ايراد صرف نظر كنيم چه ارتباطى ميان" فتح حديبيه" و" آمرزش گناهان" مطرح است.

3- اگر منظور از جمله" ما تَأَخَّرَ" گناهان آينده است، چگونه ممكن است گناهى كه صورت نگرفته مورد عفو قرار گيرد؟ آيا اين اجازه ارتكاب گناه در آينده نيست؟

مهم اين است كه ما رابطه" فتح حديبيه" را با مساله" آمرزش گناه" پيدا كنيم كه كليد اصلى پاسخ به سؤالات سه‏گانه فوق در آن نهفته است.

با دقت در حوادث و رويدادهاى تاريخى به اين نتيجه مى‏رسيم: 

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ 88/10/28 توسط آسمانيكيفيت صلوات بر پيامبر اسلام(ص) 

[سوره الأحزاب (33): آيه  56]

«إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلِيماً»

ترجمه  : به راستى كه خدا و فرشتگان بر پيامبر اسلام صلوات و درود مى‏فرستند. اى افرادى كه ايمان آورده‏ايد شما هم بر پيامبر صلوات بفرستيد و (در مقابل فرمانش) تسليم شويد

چگونه بر حضرت محمد صلوات بفرستيم؟:

قابل توجه اينكه در باره كيفيت صلوات بر پيامبر (ص) در روايات بى‏شمارى كه از طرق اهل سنت و اهل بيت رسيده صريحا آمده است كه (آل محمد) را به هنگام صلوات بر محمد بيفزائيد. در تفسير (در المنثور) از كتاب صحيح بخارى و مسلم و ابو داود و ترمذى و نسائى و ابن ماجه و ابن مردويه و روايات ديگرى از (كعب بن عجره) نقل شده كه مردى خدمت پيامبر عرض كرد: سلام بر تو را ما ميدانيم چگونه است. اما صلوات بر شما بايد چگونه باشد؟ پيامبر فرمود بگو:

اللهم صل على محمد و على آل محمد، كما صليت على ابراهيم انك حميد مجيد. اللهم بارك على محمد و على آل محمد كما باركت على ابراهيم و آل ابراهيم انك حميد مجيد. و ...

اين نكته نيز قابل توجه است كه

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ 88/10/27 توسط آسماني

امام حسین (علیه السلام )در قرآن 

با حسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولی                با حسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا

قرآن و حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام)

طبق روایات ,خداوند در قرآن کریم از امامت و ولایت و شخصیت امامان نور و از شهادت و سوگ

امام حسین (علیه السلام) سخن گفته است که برخی آیات در این مورد ترسیم میگردد.

1 : در مورد دوران بارداری  مادرش بر او و ولادتش می فرماید :

وَوَصَّيْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَيْهِ إِحْسَانًا حَمَلَتْهُ أُمُّهُ كُرْهًا وَوَضَعَتْهُ كُرْهًا وَحَمْلُهُ وَفِصَالُهُ ثَلَاثُونَ شَهْرًا حَتَّى إِذَا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَبَلَغَ أَرْبَعِينَ سَنَةً قَالَ رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلَى وَالِدَيَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَصْلِحْ لِي فِي ذُرِّيَّتِي إِنِّي تُبْتُ إِلَيْكَ وَإِنِّي مِنَ الْمُسْلِمِينَ ﴿سوره احقاف,آیه15)

]و انسان را [نسبت] به پدر و مادرش به احسان سفارش كرديم مادرش با تحمل رنج به او باردار شد و با تحمل رنج او را به دنيا آورد و باربرداشتن و از شيرگرفتن او سى ماه است تا آنگاه كه به رشد كامل خود برسد و به چهل سال برسد مى‏گويد پروردگارا بر دلم بيفكن تا نعمتى را كه به من و به پدر و مادرم ارزانى داشته‏اى سپاس گويم و كار شايسته‏اى انجام دهم كه آن را خوش دارى و فرزندانم را برايم شايسته گردان در حقيقت من به درگاه تو توبه آوردم و من از فرمان‏پذيرانم[

طبق اسناد معتبر روایت شده است که چون فاطمه (سلام الله علیها ) به حسین باردار شد,فرشته وحی بر  پیامبر(صل الله علیه و آله) نازل گردید و گفت:( خداوند ضمن درود,شما را به ولادت فرزند گرانمایه ای از فاطمه مژده می دهد, و لکن ستمکاران امتت ,پس از شما او را به شهادت می رسانند) ; پیامبر گرامی (صلّ الله علیه و آله) ضمن پاسخ سلام و درود الهی بوسیله فرشته وحی,گفت چنین فرزندی را با چنین رخدادی سهمگین نمیخواهم. فرشته وحی عروج کرد و بار دیگر فرود آمد که پیام همان بود و پاسخ نیز همان .

بار سوم فرود آمد و گفت : ( خداوند مژده ات می دهد که امامت و پیشوائی بشریت را در نسل این فرزندت قرار می دهم ) و پیامبر گرامی (صلّ الله علیه و آله ) رضایت خویش را اعلام کردند.سپس موضوع را با دخت گرانمایه شان در میان نهادند و حضرت فاطمه (علیها السلام ) نیز همانند پدرش پس از دریافت بشارت امامت و پیشوائی در نسل حضرت امام حسین (علیه السلام) بدان رضایت دادند.

.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ 88/10/07 توسط آسماني
Design BY NOOR